نحوه اجرای سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی بدون میلگرد و قالب بندی اجرا می گردد و از ورقهای گالوانیزه برای این سقف استفاده می کنند. اجرای این سقف بیشتر از لحاظ نحوه اجرای آن متفاوت است به این دلیل که در آن از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی ورق های فولادی انجام می شود. هنگامی که اسکلت ساختمان نصب شد ،  و تمامی مراحل ساختمان تا اجرایی کردن سقف انجام شد، سپس ورق های گالوانیزه به وسیله نیروی انسانی یا جرثقیل و یا بالابر به طبقات برده می شود. این نکته لازم به ذکر است که برای حمل این ورق ها نیاز به دستگاه خاصی نیست، اما باید ورق ها علامت گذاری شوند تا قطعات طوری کنار هم قرار بگیرند که اضافه بار به سازه منتقل نشود

نحوه اجرای سقف عرشه فولادی ; برای اجرا، ابتدا باید ورق های فولادی را روی نشیمن تیرهای سازه ثابت کرد. ورق ها را کنار هم می چینند ، بعد به کمک دستگاه های میخکوب آن ها را محکم می کنند. این چیدمان طبق نقشه های اجرایی است و عرض تکیه گاه باید حداقل برابر با عمق عرشه ها باشد. پس از آن باید دهانه ها را پوشش داد، چرا که این ورق ذوزنقه ای شکل است و دهانه های آن باز است. اگر در اجرای سقف عرشه فولادی برای تیرریزی طول دهانه بیش تر از ۴ متر باشد، نیاز به اجرای تیر فرعی بدون شمع بندی خواهد بود. وقتی که ورق ها محکم شدند روی آن ها گل میخ هایی جوش می دهند که فرآیند نصب گل میخ ها مشروح است و می توانید در مقاله نقش گل میخ در سقف عرشه فولادی آن را بخوانید.

پس از آن که گل میخ ها نصب شدند مرحله آرماتوربندی و بتن ریزی آغاز می شود. میلگردهای حرارتی و ضد آتش و حریق به همراه اجرای آرماتورها روی عرشه فولادی انجام می گیرد. نوع و فاصله میلگردهای این شبکه از سطح فوقانی دال، به ضخامت دال بستگی دارد. در مرحله آخر بتن ریزی انجام می شود. بتن ها را روی عرشه فولادی می ریزند و بعد آن را صاف می کنند که این فرآیند مانند قالب عمل می کند. برای سقف پارکینگ، انبار و… حتما باید سطح بتن صاف و یکدست باشد.

 

بیشتر بخوانید:

سقف عرشه فولادی چیست؟

برای تامین خرید و اجرای سقف های عرشه فولادی میتوانید با ما در تماس باشید و با مشاوره توسط مهندس سازه گروه معماران هوم لند  خریدی مطمئن انجام دهید .

مقالات _ عرشه فولادی
مقالات _ عرشه فولادی
مقالات _ عرشه فولادی