روف گاردن (Roof garden) چیست؟

روف گاردن همانطور که از نامش پیداست به معنای باغ بام است یعنی در واقع فضای سبز روی پشت بام  که فضای سبز بر روی سقف اجرا میشود  و بستر کشت گیاه ، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی پشت بام شکل گرفته باشد.

انواع روف گاردن (باغ روی بام )

روفگاردن گسترده

برای ساخت این قبیل باغ بام از گیاهانی با رشد ریشه های کوتاه استفاده میگردد و باید قابلیت رشد در خاک با عمق کم را داشته باشند.

روفگاردن متمرکز

برای ساخت این نوع باغ بام از گیاهانی با عمق ریشه زیاد و حداقل ۳۰ سانتی متری استفاده میشود. از جمله  مزایای این نوع بام باغ : عدم محدودیت در انتخاب نوع گیاهان

هر نوع گیاهی حتی انواع هندوانه، توت فرنگی و حتی گیاهان دارویی مانند پونه، اسطوخودوس قابل کاشت می باشد.

طراحی روف گاردن

در طراحی و ساخت باغ بام ، آیتم های مختلفی همچون انواع آبنما، آلاچیق و پرگولا، گلدان های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب ، چمن های طبیعی و مصنوعی، نیمکت با چوب های اشباع، باربیکیو آشپزخانه های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی، استخر های فایبر گلاس و محل هایی جهت آفتاب گرفتن، مورد استفاده قرار می گیرند.

طراحی روف_گاردن یا باغ بام شامل دو مرحله عمرانی (اجرای ایزولاسیون و زهکشی) و لنداسکیپ (اجرای فضای سبز و تجهیزاتی مانند آلاچیق، باربی کیو، آبنما) می باشد.

نکاتی برای ساخت روف_گاردن

 1. گیاه مناسب
 2. آبیاری اتوماتیک
 3. نورپردازی فضای سبز
 4. زیرسازی
 5. کف سازی
 6. تجهیزات جانبی
مقالات - روف گاردن
مقالات - روف گاردن

مزایای ساخت روف-گاردن:

 1.  پشت بام سبز دارای زیبایی و جذابیت است و می تواند باعث خلق منظره ای بکر در نزدیک ترین نقطه به شما شودو تاثیرات بسیاری در حال و هوای شما دارد.
 2. اگر شما در شهری شلوغ زندگی می کنید باغ بام تا حدی می تواند از سر و صدای محیط اطراف تان بکاهد و آلودگی های هوا و آلودگیرصوتی را کاهش دهد.
 3. روف_گاردن در برابر سرما و گرما عایق خوبی است و نقش موثری را ایفا می کند به صورتی که در فصل سرما نیاز کمتری به سیستم گرمایشی دارید و در فصل گرما نیز نیاز به استفاده از سیستم های سرمایشی کمتر می شود
 4. برای افرادی که به باغبانی و کشاورزی علاقه مند می باشند ساختن روف_گاردن به معنای فرصت بردن از زندگی شهری می باشد
 5. تصفیه هوا و کاهش دی اکسید کربن 
 6. کاهش هزینه های نگهداری از سقف 

معایب ساخت روف_گاردن: 

 1. اجرای روف_گاردن  هزینه زیادی دارد زیرا نیاز به نگهداری ، عایق بندی ، رسیدگی و ضد آب کردن بیشتری نسبت به دیگر سقف های ساده یا معمولی دارد تا آسیب کمتری به ساختمان مسکونی وارد کند.
 2. نمی توان همه نوع پوشش گیاهی را روی روف_گاردن اعمال کرد و علاوه بر این پوشش گیاهی باید با شرایط آب و هوایی منطقه مطابقت داشته باشد.
 3. اگر پشت بام نتواند وزن روف_گاردن را تحمل کند باعث نشست سقف می شود و خسارت هایی را برای ساختمان ایجاد می کند