درای وال چیست؟

درای وال کلمه انگلیسی است که به معنای دیوار خشک است و جهت ساخت و ساز خشک یعنی بدون استفاده از ملات مورد استفاده قرار میگیرد. در صنعت ساختمان دیوار خشک در مقابل دیوار ماسونری یا بنایی قرار میگیرد . منظور از دیوار بنایی این است که از مصالحی چون آجر، سفال، بلوک سیمانی بهمراه ملات استفاده میشود اما برای پوشش دیوار خشک (drywall) از صفحات صاف سیمانی الیاف دار (fiber cement board) با اتصالات پروفیل های گالوانیزه و پیچ سرمته استفاده می شود.

 

انواع درای وال

بسیاری از افراد درای وال را فقط بنام گچبرگ کناف میشناسند، اما این یک کلمه کلی می باشد و سایر دیوارهای خشک مثل تری دی پانل، ساندویچ پانل، پانل های گچی و نوعی جدید از دیوارهای خشک به تازگی وارد عرصه شده اند را شامل می شود.

اما ما دراین مطلب به نوع جدیدی از درای وال میپردازیم که در ادامه انواع آن و نحوه نصب و اجرای آن را بررسی خواهیم کرد.

 

درای وال ؛ پانل های پلی استایرن

هسته ویژه

درای وال

پانل ویژه به پانلی اتلاق می‌شود که ضخامت استاد از جنس ورق گالوانیزه از ضخامت پانل ۲ تا ۴ سانتی‌متر و از یک سمت پانل بنا بر سفارش مورد نیاز کمتر باشد.در این روش بال استاد از یک سمت پانل ها قابل رویت است و از سمت دیگر داخل پانل قرار گرفته و دیده نمی‌شود. پانل ویژه در مقایسه با پانل نرمال ضریب انتقال حرارتی کمتری دارد و و فاقد پل حرارتی است.

هسته نرمال

درای وال

پانل نرمال به پانلی گفته می‌شود که ضخامت استاد از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت پانل یکسان باشد به طریقی که بال استاد از هر دوسمت پانل قابل رویت است.

پانل دوبل استاد

درای وال- پانل دوبل استاد

در این مدل از محصولات، در هر یک از پانل‌ها دو عدد استاد وجود دارد. یعنی پس از نصب پانل‌ها در کنار هم، فاصله استادها از یکدیگر به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. قابلیت تولید این محصول به صورت نرمال و ویژه وجود دارد.

پانل تک استاد

درای وال- پانل تک استاد

در مدل تک استاد، در هر یک از پانل‌ها یک عدد استاد وجود دارد. یعنی پس از نصب پانل‌ها در کنار هم، فاصله استادها از یکدیگر به ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. قابلیت تولید این محصول به صورت نرمال و ویژه وجود دارد.

مزایای درای وال

  • مقاوم در برابر زلزله به دلیل سبک سازی و کاهش بار مرده ساختمان
  • افزایش سرعت ساخت و ساز با درای وال
  • کاهس زمان نازک کاری و سهولت اجرا
  • قابلیت اجرای انواع متریال و پوشش های متدوال
  • صرفه جویی در زمان و هزینه های تمام شده پروژه
  • سهولت جابه جایی، نصب آسان و کاهش هزینه های دستمزد
  • قابلیت اجرای انواع طرح هایمعماری و دکوراتیو

 

 

نحوه نصب و اجرا

نصب این نوع دیوار خشک نیز به راحتی هرچه تمام تر امکان پذیر است. کلیه اتصالات توسط پیچ، میخ و چاشنی خواهد بود. با توجه به اینکه پانل ها دقیقا به اندازه ارتفاع پروژه تهیه شده و دیگر شاهد قطعه قطعه چیده شدن بلوک ها نخواهیم بود و همچنین در وحله دوم نیازی به خشک شدن ملات ندارد، پس سرعت اجرا فوق العاده بالا خواهد رفت که همین امر سبب بازگشت سریع سرمایه و افزایش بهبود و راندمان خواهد بود.

برای نصب  به صورت کلی این مراحل لازم الاجراست: ۱- پیاده کردن نقاط روی کف طبقه و اخذ تاییدیه نقشه توسط معمار ۲- انتقال دادن تصویر نقاط کف به سقف ۳- برآورد دقیق ارتفاع و برش پانل ها ۴- اجرای پانل ها در قاب

نصب پانل

درای وال - نصب پانل

نصب پانل

درای وال

نصب پوشش

درای وال - نصب پوشش
درای وال
درای وال
درای وال
درای وال