تری دی پانل چیست؟

تری دی پانل چیست؟ تری دی پنل از یک لایه فوم پلی استایرن یا فوم eps با دانسیته 13 کیلوگرم و ضخامت 5 تا 12 سانت با یک شبکه مفتولی مش از دو طرف تشکیل شده که پس از نصب به عنوان دیوار داخلی یا بیرونی و اجرای تاسیسات توسط دستگاه بتن پاش یا شاتکریت عملیات بتن پاشی روی ان انجام شده و با توجه به اجرای نسبتا اسان و هزینه مناسب در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد و بسیاری از پروژه های ساختمانی بزرگ در ایران از این سیستم دیوار پیش ساخته استفاده میکنند .

انواع تری دی پانل چیست؟ (3d panel)

دیواری: باربر _ غیرباربر

سقفی

1_1) تری دی پنل باربر

می توان از تری دی پانل های دیواری (3d panel) به عنوان سیستم باربر جانبی یعنی دیوار برشی استفاده کرد. پانل های باربر در مقایسه با پانل های غیر باربر دارای ضخامت بیشتر، قطر مفتول بیشتر (حداقل ۳ میلی متر) و چگالی عایق حدودا ۱۵ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. دقت شود که اتصال این پانل های دیواری باربر به سازه ی اصلی ما که می تواند فلزی یا بتنی باشد باید به صورت صحیح و مناسب انجام شود، تا نیروی جانبی را به درستی مهار کند.

 

2_1) تری دی پنل غیر باربر

از این پانل ها  (3d panel)  می توان در سازه های اسکلت فولادی و بتنی به عنوان پارتیشن داخلی و دیوار محیطی استفاده کرد. این نوع تری دی پانل به عنوان دیوار جداکننده فضاها مورد استفاده قرار می گیرد و همانطور که از نام آن پیداست به دلیل غیر باربر بودن آن قطعا ضخامت کمتری نسبت به نوع باربر دارد، همچنین از مفتول به قطر حداقل ۲ میلی متر و عایق آن با چگالی کمتر (حدودا ۱۰ کیلوگرم بر متر مکعب) برای پانل های غیر باربر مجاز می باشد. 

۲) تری دی پانل سقفی

ضخامت عایق پلی استایرن (هسته ی یونولیتی) این نوع پانل ها باید ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی متر باشد. عرض تری دی پانل سقفی حدودا بین ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر می باشد. این نوع پانل ها به صورت افقی و یا شیبدار با شیب کم به عنوان عضو باربر خمشی و دیافراگم افقی عمل می کنند. ضخامت بتن روی پانل سقفی هم بین ۵ تا ۷ سانتی متر است.

تری دی پانل ( 3D panel)