انواع سقف پیش ساخته و کاربردهای آن ها

سقف های پیش ساخته دارای دسته بندی های متفاوتی هستند و آنها را می توان به سقف های سبک یا نیمه سبک، سقف های بتنی، عرشه فولادی، کامپوزیت یا ساندویچ پانل تقسیم نمود. انواع سقف را با توجه به محیطی که می توان استفاده نمود تقسیم بندی کنیم بهتر است چرا که نوع کاربرد اثر بخش ترین قسمت کار است. مثلا در واحدهای مسکونی کسی از ساندویچ پانل سقفی استفاده نمی کند و در واحدهای اداری درون شهری نیز به همین ترتیب. اما سالن ها و اتاق های تمیز برای واحدهای آزمایشگاهی و و عملیاتی حساس وجود ساندویچ پانل ها را می توان به وفور دید.

سقف پیشساخته بتنی :

سقف های بتنی پیش ساخته و یا به اصطلاح هالوکور (Hollow Core)، از رایج ترین نوع سقف ها در سقف های بتنی پیشساخته است

که در ساختمان های بتنی درجا نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

این سقف ها در قطعاتی به عرض ۱۲۰ سانتی متر تولید می شوند و در هر یک از این قطعات، ۶ تا ۱۰ حفره ممتد وجود دارد.

بارهای ثقلی وارد بر سقف را از طریق عملکرد خمشی خود به تکیه گاه دو طرف سقف انتقال می دهند

از حفره های این نوع سقف می توان برای عبور کابل ها و لوله های تاسیساتی نیز استفاده کرد

سقف‌ عرشه فولادی:

سقف‌های عرشه فولادی سقف‌هایی هستند که با استفاده از دو عنصر ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل تحتانی و برش گیرها که در این نوع سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از سایر سقف‌ها متمایز می‌شود و البته با استفاده از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی، این نوع سقف اجرا و مقاوم می‌شود. از بخش‌های اصلی سقف‌های کامپوزیت عرشه فولادی باید به تیرهای فرعی مورد نیاز در بین تیرهای اصلی سازه اشاره نمود. ارتفاع عرشه‌های فولادی بایستی بین ۵ تا ۷٫۵ سانتی‌متر باشد.

ساندویچ پانل سقفی:

این محصول به صورت های دو طرف ورق، یکرو ورق یکرو فویل، یکرو ورق یکرو نایلون و یکرو ورق یکرو کاغذ تولید می شوند. عرض استاندارد ساندویچ پنل های سقفی 1/07 متر می باشد که 7 سانت آن بصورت اورلپ(همپوشانی با پانل های کناری) و 1/00 متر مفید کار و طول دلخواه(بنابه سفارش مشتری)می باشد. ورق های این نوع ساندویچ پانل ها بصورت سینوسی(کرکره ای)، شادولاین، طرح ذوزنقه ای و طرح سفال قابل تولید می باشد.اين نوع ساندويچ پنل با پوشش های دو طرف ورق آلوزينگ ، دوطرف ورق آلومینیوم، دوطرف ورق گالوانیزه ، يك رو آلوزينگ و يك رو گالوانيزه ، يك رو ورق آلوزينگ از بيرون و فويل مسلح آلومينيومي از داخل و يا يك رو گالوانيزه از بيرون و يك رو فويل از داخل، یک طرف ورق و یک طرف کاغذ، یک طرف ورق و یک طرف نایلون با فوم تزريقي پلي يورتان سخت(معمولی و ضدحریق) توليد مي شود